Vill du hitta ett sammanhang där du kan få sätta ord på dina tankar och tala till punkt, möta andra människor och lyssna på deras funderingar? Vuxendialoggrupperna är framtagna just för att ta vara på behovet av att möta varandra på riktigt.
av Doris Andrén, pedagog/informatör i Oscar Fredriks församling
Det händer de flesta periodvis under livet att man blir sittande i tv-soffan och ser på när andra lever. Eller att tiden fördrivs med att spela spel, ha iPod i öronen, läsa allt som finns tillgängligt, surfa, shoppa och så vidare. Det går bra rätt länge. Utbudet av stimuli är oändligt, och ofta väldigt kul, men det kan i längden bidra till en känsla av ständig stress och hindra verklig vila. Framför tv-rutan uteblir dialogen och likaså bekräftelsen. Man mår kanske inte så bra som man skulle kunna. Möten med levande människor behövs och tillfällen där man kan både få tala och få lyssna, men det är inte alltid lätt att hitta de sammanhangen.
Vuxendialoggrupperna är framtagna just för att ta vara på behovet av att möta varandra på riktigt. I små grupper talar man utifrån ett gemensamt ämne som kan vara vad som helst, till exempel relationer, glädje, sorg, meningen med livet, personlig utveckling, miljö eller litteratur. Allt är möjligt.
I vuxendialogen får var och utrymme att sätta ord på sina tankar och få tala till punkt. Metoden skyddar den personliga integriteten. I modellen ingår också en ”ljusrunda” då deltagarna får tala ostört en liten stund utan att bli kommenterade.
De flesta grupperna träffas sex gånger, ett par timmar per gång, varannan vecka. Grupperna leds av utbildade ledare som personligen är engagerade i gruppens ämne.
Så här säger några av deltagarna som precis börjat i en ny grupp med ämnet De små guldkornen i livet:
- Vuxendialogen ger mig möjlighet att tala med andra människor utan det onödiga skitsnacket först. Man går direkt på väsentligheterna. Ju äldre man blir desto tydligare blir glädjen i mötet med andra människor. Pamela
- Man blir berikad av andra och får nya perspektiv. Annika
- Man är alltid till syvende och sist ensam som människa, därför är det så bra att träffa andra när man inte själv räcker till. Anders
- För mig handlar det bara om samtal och kommunikation. Det är märkligt att inte fler upptäckt vuxendialogen. Calle
- Vuxendialog för mig är som att vaska guld hela tiden. Kalle
I Oscar Fredriks församling träffas flera vuxendialoggrupper kontinuerligt. Nya grupper går i gång så fort tillräckligt antal, 5 till 7 personer, visat intresse. Det kostar ingenting att vara med.
Kontakta Doris Andrén på telefonnummer 731 92 54 eller skriv e-post till doris.andren@svenskakyrkan.se