Gymcirkel - Slottsskogsvallen

Till Slottsskogsvallens idrottscentrum kommer du med kollektivtrafiken via Marklandsgatan eller med Flexlinjen till Mötesplats 1084 via Lars Israel Wahlmans väg. Här finns även betalparkeringar för den som kommer med bil. Från parkeringen och mötesplats 1084 är det ca. 50 meter till entrén.
Vid entrén hittar du automatiska dörröppnare och väl inne i foajén ett litet väntrum med soffor och kaffemaskin direkt till höger. Rakt fram hittar du receptionen med bemannad personal i blå t-shirts. I foajén hittar du även en handikapptoalett.
Vid ditt första träningstillfälle får du ett passerkort som gör det möjligt för dig att gå igenom passeringsgrindarna. Med hjälp av de automatiska dörröppnarna kommer du in i omklädningsrummen som du hittar innanför passeringsgrindarna. Längre in i byggnaden hittar du ytterligare en sittning med fåtöljer och små bord, här kan du slå dig ned innan Gymcirkel-passet börjar. Gymmet hittar du längst ned i korridoren till höger.

Ovan: Slottsskogsvallens reception är bemannad med personal i blå t-shirts. Här får du ditt passerkort för tillgång till omklädningsrum och gym samt kan ställa frågor vid behov.

Ovan: I foajén hittar du ett väntrum med soffor, små bord samt en kaffemaskin som endast tar kort.

Ovan: Receptionsdisken är justerbar och går att anpassa för dig som använder rullstol.

Ovan: För att ta sig från receptionen till omklädningsrummen använder du passerdörrarna till vänster i bild. Grinden till höger går att ställa upp om behov finns, så som bilden visar.

Ovan: Dörrarna till omklädningsrummen har automatiska dörröppnare.

Ovan: Litet väntrum med stolar och småbord utanför omklädningsrummen.

Ovan: Texten på skyltarna till omklädningrummen finns även med taktil text för synskadade.

Ovan: Dörren in till gymmet hittar du längst ned i korridoren vid herrarnas omklädningsrum.

Ovan: Cirkelgymmet med åtta blandade stationer anpassade för cirkelgymsträning.

Ovan: Cirkelgymmet.

Ovan: Till Slottsskogsvallens idrottscentrum kommer du med kollektivtrafiken via Marklandsgatan eller med Flexlinjen till Mötesplats 1084 via Lars Israel Wahlmans väg. Här finns även betalparkeringar för den som kommer med bil. Från parkeringen och mötesplats 1084 är det ca. 50 meter till entrén.
Läs mer på Slottskogsvallens idrottsscentrums hemsida